  • CCN15-30GS60-E2-V1
CCN15-30GS60-E2-V1
advertisement
Manufacturer No:
CCN15-30GS60-E2-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-CCN15-30GS60-E2-V1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~60V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M30 4-Pin
Purchasing and Inquiry
CCN15-30GS60-E2-V1 Overview
This is included in the Cylinder, Threaded - M30 package to make it easier for you to use. Operating temperatures of -25°C~70°C can be suitable for proximity sensors. There are 4 pins on this electronic component.
CCN15-30GS60-E2-V1 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~60V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
CCN15-30GS60-E2-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. CCN15-30GS60-E2-V1 Proximity Sensors applications.
  • Collision detection on robots
  • Rolling mills
  • TV
  • Measurement of the distance from the target
  • Assembly lines
  • Plastic object detection
  • Home appliances
  • Counter System
  • Lighting
  • Usage in Security
Step5Bar-code shipping tag
CCN15-30GS60-E2-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Steel
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~60V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Load Current
    200mA