  • CCR05CG161FM
CCR05CG161FM
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CG161FM
HK JDW NO:
66-CCR05CG161FM
Description:
160pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CG161FM
  • Capacitance
    160pF
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C