  • CCR05CG302FS
CCR05CG302FS
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CG302FS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR05CG302FS
Datasheet:
CCR05CG302FS
Description:
3nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CG302FS
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3nF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm