  • CCR78CG273JS
CCR78CG273JS
advertisement
Manufacturer No:
CCR78CG273JS
HK JDW NO:
66-CCR78CG273JS
Description:
CC 27nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
CCR78CG273JS
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    27nF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm