  • CD1005-Z3V3
CD1005-Z3V3
advertisement
Manufacturer No:
CD1005-Z3V3
HK JDW NO:
103-CD1005-Z3V3
Datasheet:
CD1005-Z3V3
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±5% 3.3V 25μA @ 1V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations ZENER 1005 (2512 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CD1005-Z3V3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    95Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    25μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    4.99%
  • Voltage Tolerance
    5%