  • CD125-14-QY
CD125-14-QY
advertisement
Manufacturer No:
CD125-14-QY
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-CD125-14-QY
Package:
Datasheet:
Description:
Conn NEMA 2 POS 25.4mm Screw ST 125A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD125-14-QY
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD
  • Feature
    With Screw
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Pitch
    25.4mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    15.74mm
  • Wire Gauge
    1/0-2 AWG
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    600V
  • Max Current Rating
    125A
  • Wire Gauge (Max)
    2 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    0 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Lug, Grounding
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Style
    Two Stud Holes
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    74.676mm
  • Length - Overall
    2.940 74.68mm
  • Width - Outer Edges
    0.620 15.75mm
  • Tab Thickness
    0.110 2.79mm