  • CD1408-R1200
CD1408-R1200
advertisement
Manufacturer No:
CD1408-R1200
HK JDW NO:
103-CD1408-R1200
Datasheet:
CD1408-R1200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD1408-R1200
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Chip, Concave Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2007
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    3 μs
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Capacitance @ Vr, F
    12pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A
  • Recovery Time
    3 μs
  • Height
    1.35mm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    2.1mm