  • CD2010-B160
CD2010-B160
advertisement
Manufacturer No:
CD2010-B160
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD2010-B160
Package:
Chip, Concave Terminals
Datasheet:
CD2010-B160
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD2010-B160
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Chip, Concave Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CD2010
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.3mm