  • CD214A-T85ALF
CD214A-T85ALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214A-T85ALF
HK JDW NO:
103-CD214A-T85ALF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-T85ALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Unidirect Diode 85VOLT
Step5Bar-code shipping tag
CD214A-T85ALF
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Base Part Number
    CD214A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    8.5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Peak Pulse Current
    2.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    2.9A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    9.44V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V