  • CD214B-F3150
CD214B-F3150
advertisement
Manufacturer No:
CD214B-F3150
HK JDW NO:
103-CD214B-F3150
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CD214B-F3150
Step5Bar-code shipping tag
CD214B-F3150
    Select All
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Output Current-Max
    3A
  • Forward Voltage
    950mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Reverse Voltage
    150V
  • Recovery Time
    35 ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CD214B
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 1A