  • CD214B-T70CALF
CD214B-T70CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214B-T70CALF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD214B-T70CALF
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CD214B-T70CALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Bidirect Diode 70VOLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD214B-T70CALF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    CD214B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    7V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Clamping Voltage
    12V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70V
  • Peak Pulse Current
    5.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    7V
  • Max Surge Current
    5.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    7.78V
  • Bidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    70V
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.78V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W