  • CD214B-T85CALF
CD214B-T85CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214B-T85CALF
HK JDW NO:
103-CD214B-T85CALF
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CD214B-T85CALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Bidirect Diode 85VOLT
Step5Bar-code shipping tag
CD214B-T85CALF
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.44V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W
  • ESD Protection
    Yes
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Base Part Number
    CD214B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    8.5V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Peak Pulse Current
    4.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    4.4A