  • CD214C-T16CALF
CD214C-T16CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214C-T16CALF
HK JDW NO:
103-CD214C-T16CALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214C-T16CALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Bidirect Diode 16VOLT
Step5Bar-code shipping tag
CD214C-T16CALF
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Base Part Number
    CD214C
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Clamping Voltage
    26V
  • Peak Pulse Current
    57.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Max Surge Current
    57.7A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    17.8V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    17.8V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W