  • CD214C-T54ALF
CD214C-T54ALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214C-T54ALF
HK JDW NO:
103-CD214C-T54ALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214C-T54ALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Unidirect Diode 54VOLT
Step5Bar-code shipping tag
CD214C-T54ALF
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    87.1V
  • Clamping Voltage
    87.1V
  • Peak Pulse Current
    17.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Max Surge Current
    17.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    60V
  • Reverse Breakdown Voltage
    60V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W
  • ESD Protection
    Yes
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Base Part Number
    CD214C
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    54V