  • CD214L-T70CALF
CD214L-T70CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214L-T70CALF
HK JDW NO:
103-CD214L-T70CALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214L-T70CALF
Description:
TVS DIODE 70V 113V SMC
Step5Bar-code shipping tag
CD214L-T70CALF
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Base Part Number
    CD214L
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    26.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    70V