  • CD4016BNSR
CD4016BNSR
advertisement
Manufacturer No:
CD4016BNSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD4016BNSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminations3V~18V 14 Pin CD4016 Signal switch4000B Series 4 Functions
Purchasing and Inquiry
CD4016BNSR Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width).The package is packaged in the manner of Cut Tape (CT).As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.the multiplexers uses an analog IC Bilateral, FET Switches.In the case of -55°C~125°C, turn signal switch will not be affected by external factors.Designers have greater flexibility when digital controlled switch operates at a 3V~18V supply voltage.Multiplexers of the 4000B series can be used in a wide range of applications.This configuration includes 14 terminations as part of its basic functionality.The base part number is CD4016, which can also be used to find its logic switch related parts.For multiplexer's system, a voltage of 10V is supplied.A component pin count of 14 can be found on this turn signal switch.Using the point GULL WING as an end point of conductors, it is used to determine the terminus of a conductor.There is a type of supply Dual, Single that is employed in this case.This multiplexer ic has 14 pins configured.Surface Mount is the way it is mounted.There are 1 bits in signal multiplexer.This is a signal switch that is categorized as Multiplexer or Switches.Despite not interacting with external factors, it consumes 20nA current of multiplexer ic.There are 4 inputs provided in this multiplexer.This signal switching operates at a resistance of 400Ohm.The turn signal switch's circuit has 4 transmission channels.
CD4016BNSR Features
Supplied in the 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Dual, Single
CD4016BNSR Applications
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Code conversion
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Make half adder
  • A/D converters
  • LVDS
  • Paper plants
  • GLAN
  • Speed control of medern motors
Step5Bar-code shipping tag
CD4016BNSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    4000B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Bilateral, FET Switches
  • Resistance
    400Ohm
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~18V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    10V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CD4016
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 1:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Channels
    4
  • Nominal Supply Current
    20nA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Supply Current
    5μA
  • Number of Bits
    1
  • Throw Configuration
    SPST
  • Quiescent Current
    20nA
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • Number of Inputs
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Bandwidth
    40MHz
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    9V
  • Min Dual Supply Voltage
    1.5V
  • Off-state Isolation-Nom
    50 dB
  • Voltage Supply Source
    Dual Supply
  • On-state Resistance Match-Nom
    10Ohm
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Normal Position
    NO
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm