  • CD42FC683FO3F
CD42FC683FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD42FC683FO3F
HK JDW NO:
192-CD42FC683FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD42FC683FO3F
Description:
CD42 Series 0.068μF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CD42FC683FO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CD42
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.480Lx0.469W 37.60mmx11.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    23.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.921 23.40mm
  • Length
    37.6mm
  • Width
    11.9mm