  • CD74ACT139M96E4
CD74ACT139M96E4
advertisement
Manufacturer No:
CD74ACT139M96E4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74ACT139M96E4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations 16 Pin Signal switch 2 Functions Min 4.5V V Max 5.5V V
Quantity:
In Stock : 13566
Step5Bar-code shipping tag
CD74ACT139M96E4
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    100MHz
  • Logic IC Type
    OTHER DECODER/DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    11.5 ns
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Number of Output Lines
    4
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Length
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm