  • CD74HC14PWG4
CD74HC14PWG4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC14PWG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74HC14PWG4
Package:
TSSOP
Datasheet:
CD74HC14PWG4
Description:
23 ns ns 205 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 2μA μA
Purchasing and Inquiry
CD74HC14PWG4 Overview
The part comes in TSSOP packaging, which makes it convenient to ship overseas. In total, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. The chip is part of the HC/UH family. The part body receives 14 pins. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. The datasheets for the 14 pins explain the functions. As of 1, the part supports 1 inputs. When the part is quiescent, 2μA current flows through it. It is a typical Gate logic device. It has a load capacitance of 50pF. The method TUBE is packed into it. Operation involves 6 elements in total. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. Temperatures higher than 125°C should not be allowed to be present in the environment where the device is operating. It is estimated that the part will operate at least at -55°C according to test statistics. It is usually recommended not to supply voltages above 6V to this device in normalsituations. 2V is the lowest voltage that should be fed to the part. A rating of 5.2mA is assigned to the output current.
CD74HC14PWG4 Features
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
CD74HC14PWG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC14PWG4 Gates and Inverters applications.
  • In-vehicle system
  • Home theater
  • Audio
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Massager
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Small ground power station
  • Electric grinding wheel
  • Laptop
  • Reactive power compensation function
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC14PWG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Gate
  • Packing Method
    TUBE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Current - Output
    5.2mA
  • Propagation Delay
    23 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    205 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Number of Inputs
    1
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • High Level Output Current
    -5.2mA
  • Low Level Output Current
    5.2mA
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm