  • CD74HC154MG4
CD74HC154MG4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC154MG4
HK JDW NO:
815-CD74HC154MG4
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CD74HC154MG4
Description:
24 Terminations2V~6V 24 Pin 74HC154 Signal switch74HC Series 16 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
CD74HC154MG4 Overview
Digital switch is provided in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) for the purpose of saving board space.It is packaged according to the Tube method.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Decoder/Demultiplexer is used.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -55°C~125°C.Designers have greater flexibility using digital controlled switch when it works with 2V~6V voltage.Multiplexers in the 74HC series are suitable for a wide range of applications.This configuration includes 24 terminations as part of its basic functionality.The base part number is 74HC154, so you can find its logic switch related parts using that number.In multiplexer's system, 4.5V is the voltage supplied.This turn signal switch has a total of 24 component pins.It employs GULL WING as the point at which conductors come to an end.As a type of supply, Single is employed.With 24 pins, it is configured.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.I would like to refer to the logic switch as a member of the HC/UH family.There are 16 bits signal multiplexer provides.Vsup should be kept at 2V to prevent some unnecessary failures.Avoid unnecessary failures by keeping Vsup at 6V.During mux switch's normal operation, 2/6V is provided with a power supply.There are 16 outputs designed for the operation of the turn signal switch.Decoder/Drivers is the classification for this the digital switch ic.Without external influences, it consumes 8μA current of multiplexer ic.This multiplexer has a total of 4 inputs.Additionally, it improves the characteristics of 2 ENABLE INPUTS.The mux switch configuration contains 1 elements.
CD74HC154MG4 Features
Supplied in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 2/6V
2 ENABLE INPUTS
CD74HC154MG4 Applications
  • CNC machines
  • Small scale TV wall
  • PCIe
  • Idle motor
  • Arithmetic Logic Units
  • Code converters
  • Make half adder
  • Microprocessor input/output systems
  • Seven segment displays
  • Used to connect a single source to multiple destinations
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC154MG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    624.398247mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Additional Feature
    2 ENABLE INPUTS
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Base Part Number
    74HC154
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 4:16
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    265 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    265 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    28MHz
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.08mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm