  • CDNBS08-T58CC
CDNBS08-T58CC
advertisement
Manufacturer No:
CDNBS08-T58CC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CDNBS08-T58CC
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CDNBS08-T58CC
Description:
Diode Array,TVS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDNBS08-T58CC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Ethernet
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    CDNBS08
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    2700W 2.7kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    24A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    100V
  • Clamping Voltage
    100V
  • Peak Pulse Current
    24A
  • Reverse Standoff Voltage
    58V
  • Peak Pulse Power
    2.7kW
  • Unidirectional Channels
    4
  • Breakdown Voltage
    64.4V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    2700W
  • Max Breakdown Voltage
    71.2V