  • CDR01BP100BJSM
CDR01BP100BJSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP100BJSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BP100BJSM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BP100BJSM Overview
30ppm/Cel ppm/u00b0C is the temperature coefficient.It is packaged in a 0805 case.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR01BP100BJSM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/u00b0C
CDR01BP100BJSM Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP100BJSM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP100BJSM
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/u00b0C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -55u00b0C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm