  • CDR01BX122BKWM
CDR01BX122BKWM
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX122BKWM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BX122BKWM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BX122BKWM Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.There is a case 0805 that contains the product.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR01BX122BKWM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR01BX122BKWM Applications
There are a lot of KEMET CDR01BX122BKWM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX122BKWM
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm