  • CDR01BX221BKUS
CDR01BX221BKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX221BKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BX221BKUS
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BX221BKUS Overview
There is no temperature coefficient for it.There are no cases included with the product.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
CDR01BX221BKUS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR01BX221BKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR01BX221BKUS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX221BKUS
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm