  • CDR01BX222BKSM
CDR01BX222BKSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX222BKSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BX222BKSM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BX222BKSM Overview
CDR01BX222BKSM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR01BX222BKSM Applications
There are a lot of KEMET CDR01BX222BKSM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX222BKSM
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm