  • CDR01BX471BKSP
CDR01BX471BKSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX471BKSP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BX471BKSP
Package:
0805
Datasheet:
CDR01BX471BKSP
Purchasing and Inquiry
CDR01BX471BKSP Overview
There is no temperature coefficient for it.A 0805 case is used for packaging the product.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR01BX471BKSP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR01BX471BKSP Applications
There are a lot of KEMET CDR01BX471BKSP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX471BKSP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm