  • CDR03BP471BJUR
CDR03BP471BJUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BP471BJUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR03BP471BJUR
Datasheet:
CDR03BP471BJUR
Purchasing and Inquiry
CDR03BP471BJUR Overview
The temperature coefficient of this substance is 30ppm/Cel ppm/°C.Packaging consists of a 1808 case.It operates from a voltage of 100VV DC.
CDR03BP471BJUR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR03BP471BJUR Applications
There are a lot of KEMET CDR03BP471BJUR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BP471BJUR
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm