  • CDR03BX333BMWR
CDR03BX333BMWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BX333BMWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR03BX333BMWR
Datasheet:
CDR03BX333BMWR
Purchasing and Inquiry
CDR03BX333BMWR Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.A 1808 case is used for packaging the product.Electrical part rated at DC 100V voltage.
CDR03BX333BMWR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR03BX333BMWR Applications
There are a lot of KEMET CDR03BX333BMWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BX333BMWR
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C