  • CDR03BX473AKWP
CDR03BX473AKWP
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BX473AKWP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR03BX473AKWP
Package:
Datasheet:
CDR03BX473AKWP
Purchasing and Inquiry
CDR03BX473AKWP Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.Temperatures up to 125°C are provided for its operation.Electrical part rated at DC 50V voltage.
CDR03BX473AKWP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR03BX473AKWP Applications
There are a lot of KEMET CDR03BX473AKWP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BX473AKWP
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1808
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm