  • CDR04BP182BJWR
CDR04BP182BJWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BP182BJWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BP182BJWR
Datasheet:
CDR04BP182BJWR
Purchasing and Inquiry
CDR04BP182BJWR Overview
30ppm/Cel ppm/°C is the temperature coefficient.There are no cases included with the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
CDR04BP182BJWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR04BP182BJWR Applications
There are a lot of KEMET CDR04BP182BJWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BP182BJWR
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    3.18mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm