  • CDR04BX154AKUR
CDR04BX154AKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX154AKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BX154AKUR
Package:
1812
Purchasing and Inquiry
CDR04BX154AKUR Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.In a 1812 case, the product is packaged.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
CDR04BX154AKUR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR04BX154AKUR Applications
There are a lot of KEMET CDR04BX154AKUR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX154AKUR
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.18mm
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm