  • CDR04BX563BKNM
CDR04BX563BKNM
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX563BKNM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR04BX563BKNM
Package:
1812
Datasheet:
CDR04BX563BKNM
Description:
56nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX563BKNM
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.18mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    2.032mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.17mm