  • CDR04BX563BKUR
CDR04BX563BKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX563BKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BX563BKUR
Package:
Datasheet:
CDR04BX563BKUR
Purchasing and Inquiry
CDR04BX563BKUR Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
CDR04BX563BKUR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR04BX563BKUR Applications
There are a lot of KEMET CDR04BX563BKUR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX563BKUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    56nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1812
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm