  • CDR05BP392BJWS
CDR05BP392BJWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BP392BJWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BP392BJWS
Package:
1825
Datasheet:
CDR05BP392BJWS
Purchasing and Inquiry
CDR05BP392BJWS Overview
The temperature coefficient of this substance is 30ppm/Cel ppm/°C.A 1825 case is used for packaging the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR05BP392BJWS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR05BP392BJWS Applications
There are a lot of KEMET CDR05BP392BJWS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BP392BJWS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1825
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.9nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm