  • CDR05BP472BJUR
CDR05BP472BJUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BP472BJUR
HK JDW NO:
417-CDR05BP472BJUR
Package:
1825
Datasheet:
CDR05BP472BJUR
Purchasing and Inquiry
CDR05BP472BJUR Overview
Temperature coefficient = 30ppm/Cel ppm/°C.There is a case 1825 that contains the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
CDR05BP472BJUR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR05BP472BJUR Applications
There are a lot of KEMET CDR05BP472BJUR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BP472BJUR
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    6.35mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm