  • CDR05BX104BKWR
CDR05BX104BKWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX104BKWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX104BKWR
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR05BX104BKWR Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.A 1825 case is used for packaging the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR05BX104BKWR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR05BX104BKWR Applications
There are a lot of KEMET CDR05BX104BKWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX104BKWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1825
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm