  • CDR06BX394AKSS
CDR06BX394AKSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR06BX394AKSS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR06BX394AKSS
Package:
2225
Purchasing and Inquiry
CDR06BX394AKSS Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.A case of 2225 is used to package the product.A voltage of 50V is used with this electrical part.
CDR06BX394AKSS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR06BX394AKSS Applications
There are a lot of KEMET CDR06BX394AKSS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR06BX394AKSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2225
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.72mm
  • Width
    6.35mm