  • CDR12BG120AGUM
CDR12BG120AGUM
advertisement
Manufacturer No:
CDR12BG120AGUM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR12BG120AGUM
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
12pF Ceramic Capacitor 2% 90ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
CDR12BG120AGUM
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    90ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • Depth
    1.4mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Temperature Characteristics Code
    BG
  • Size Code
    0606
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    35.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Ceramic
  • Tolerance
    2%