  • CDR12BG1R2ABSR
CDR12BG1R2ABSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR12BG1R2ABSR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR12BG1R2ABSR
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
1.2pF Ceramic Capacitor 90ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
CDR12BG1R2ABSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    90ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • Depth
    1.4mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Temperature Characteristics Code
    BG
  • Size Code
    0606
  • Positive Tolerance
    8.3333%
  • Negative Tolerance
    8.3333%
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    35.6mm