  • CDR31BP200BFUM
CDR31BP200BFUM
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP200BFUM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP200BFUM
Package:
Datasheet:
CDR31BP200BFUM
Purchasing and Inquiry
CDR31BP200BFUM Overview
Having a coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C, it is at room temperature.It operates at 125°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR31BP200BFUM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR31BP200BFUM Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP200BFUM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP200BFUM
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    20pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    1%
  • Negative Tolerance
    1%
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm