  • CDR31BP361BFUM
CDR31BP361BFUM
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP361BFUM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP361BFUM
Package:
Datasheet:
CDR31BP361BFUM
Purchasing and Inquiry
CDR31BP361BFUM Overview
In terms of temperature coefficient, it is 30ppm/Cel ppm/°C.Temperatures up to 125°C are provided for its operation.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR31BP361BFUM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR31BP361BFUM Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP361BFUM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP361BFUM
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    360pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    1%
  • Negative Tolerance
    1%
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm