  • CDR31BP561AFWR
CDR31BP561AFWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP561AFWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP561AFWR
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR31BP561AFWR Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.0805 cases contain the product.In order for it to operate, a maximum temperature of 125°C is supplied.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
CDR31BP561AFWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR31BP561AFWR Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP561AFWR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP561AFWR
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    50V