  • CDR31BX682AKSS
CDR31BX682AKSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX682AKSS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX682AKSS
Datasheet:
CDR31BX682AKSS
Purchasing and Inquiry
CDR31BX682AKSS Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.It is packaged in a 0805 case.Rated DC is 50V for this electrical part.
CDR31BX682AKSS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR31BX682AKSS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BX682AKSS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX682AKSS
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm