  • CDR32BP102BJWM
CDR32BP102BJWM
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP102BJWM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP102BJWM
Package:
Datasheet:
CDR32BP102BJWM
Purchasing and Inquiry
CDR32BP102BJWM Overview
The temperature coefficient of this substance is 30ppm/Cel ppm/°C.Temperatures up to 125°C are provided for its operation.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 100VV.
CDR32BP102BJWM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR32BP102BJWM Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP102BJWM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP102BJWM
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1206
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm