  • CDR32BP180BKWR
CDR32BP180BKWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP180BKWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP180BKWR
Datasheet:
CDR32BP180BKWR
Purchasing and Inquiry
CDR32BP180BKWR Overview
There is no temperature coefficient for it.A 1206 case is used for packaging the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR32BP180BKWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR32BP180BKWR Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP180BKWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP180BKWR
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm