  • CDR32BP301BJSS
CDR32BP301BJSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP301BJSS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP301BJSS
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BP301BJSS Overview
The coefficient of temperature is 30ppm/Cel ppm/°C.A 1206 case contains the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR32BP301BJSS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR32BP301BJSS Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP301BJSS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP301BJSS
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%