  • CDR32BX103BKYR
CDR32BX103BKYR
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BX103BKYR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BX103BKYR
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BX103BKYR Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/u00b0C.A case of 1206 is used to package the product.Rated DC is 100V for this electrical part.
CDR32BX103BKYR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/u00b0C
CDR32BX103BKYR Applications
There are a lot of KEMET CDR32BX103BKYR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BX103BKYR
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/u00b0C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -55u00b0C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm