  • CDR33BP332AFWR
CDR33BP332AFWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BP332AFWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR33BP332AFWR
Package:
Datasheet:
CDR33BP332AFWR
Purchasing and Inquiry
CDR33BP332AFWR Overview
The temperature coefficient of this substance is 30ppm/Cel ppm/°C.In order for it to operate, a maximum temperature of 125°C is supplied.Rated DC is 50V for this electrical part.
CDR33BP332AFWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR33BP332AFWR Applications
There are a lot of KEMET CDR33BP332AFWR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BP332AFWR
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1210
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm