  • CDR33BX104AKUS
CDR33BX104AKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BX104AKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR33BX104AKUS
Package:
Ceramic
Datasheet:
CDR33BX104AKUS
Purchasing and Inquiry
CDR33BX104AKUS Overview
There is no temperature coefficient for it.A case of Ceramic is used to package the product.Electrical part rated at DC 50V voltage.
CDR33BX104AKUS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR33BX104AKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR33BX104AKUS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BX104AKUS
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    Ceramic
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1210
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm