  • CDR34BP562AJWS
CDR34BP562AJWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR34BP562AJWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR34BP562AJWS
Package:
Datasheet:
CDR34BP562AJWS
Purchasing and Inquiry
CDR34BP562AJWS Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.During operation, the maximal temperature reaches 125°C.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
CDR34BP562AJWS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR34BP562AJWS Applications
There are a lot of KEMET CDR34BP562AJWS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR34BP562AJWS
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2005
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1812
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.5mm